MOTO-BUBLE: MERCEDES, TOYOTA, LEXUS, FIAT, HONDA, NISSAN, PORSCHE, LAND ROVER, YAMAHA, KIA, SUZUKI, BMW (motocykle)

MERCEDES SPRINTER: DMUCHAWA JAKO ŹRÓDŁO POŻARU
W samochodach marki Mercedes Sprinter (Typ 907/910), wyprodukowanych w Niemczech, układ bezpiecznika wewnętrznej dmuchawy może nie spełniać wymagań dotyczących ciągłej eksploatacji z najwyższym stopniem nadmuchu. Pod wpływem niekorzystnych czynników, zwłaszcza wysokiej temperatury w przestrzeni konstrukcyjnej może dojść do przegrzania styków bezpiecznika, a w dalszej konsekwencji – pożaru.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 7.605 pojazdów.
TOYOTA YARIS i YARIS CROSS: ODPADAJĄCE KOŁA
W samochodach marki Toyota Yaris, wyprodukowanych we Francji od 13 do 21 czerwca 2023 oraz Toyota Yaris Cross, wyprodukowanych we Francji od od 13 do 23 czerwca 2023, nakrętki w przednich prawych oraz w tylnych kołach nie zostały prawidłowo dokręcone, co może doprowadzić do ich odpadnięcia, a w konsekwencji – utraty kontroli nad pojazdem i wypadku.
Kampanią naprawczą objętych jest w Polsce 26 samochodów.
TOYOTA RAV4 PHEV i LEXUS NX450h+: ZWARCIA W UKŁADZIE PRZETWORNIKA
W samochodach marki Toyota RAV4 PHEV, wyprodukowanych w Japonii od 26 listopada 2019 do 26 maja 2022 oraz LEXUS NX450h+, wyprodukowanych w Japonii od 16 kwietnia 2021 do 06 czerwca 2022, może ulec awarii jeden z modułów przetwornika DC-DC obniżającego wartość napięcia pochodzącego z akumulatora wysokonapięciowego pojazdu hybrydowego (HV) w celu ładowania akumulatora 12V. Awaria skutkuje zwarciem układu, a w dalszej konsekwencji zwiększeniem ryzyka pożaru.
Kampanią naprawczą w Polsce objęte są 902 samochody.
MERCEDES G-CLASS: BLOKOWANIE TYLNYCH KÓŁ
W samochodach marki Mercedes G-class (BR 461), wyprodukowanych w Niemczech od 26 lutego 2007 do 06 lutego 2023 smarowanie łożyska wałka wejściowego przekładni głównej tylnej osi może nie być zgodne ze specyfikacjami. W rezultacie łożysko może się przegrzać i zablokować, a tym samym spowodować utratę napędu, zablokowania tylnych kół i utraty sterowności pojazdu, co zwiększa ryzyko wypadku. Ponadto może dojść do wycieku oleju przekładniowego i/lub przedostania się komponentów na drogę, stwarzającego zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 28 pojazdów.
FIAT PANDA: ZAWODNE PODUSZKI POWIETRZNE
Samochody marki Fiat Panda, mogły zostać wyposażone w boczne, zabezpieczające głowę poduszki powietrzne, w których czujnik zderzenia bocznego nie jest prawidłowo podłączony. Skutkuje to brakiem napełnienia się poduszki powietrznej w przypadku zderzenia bocznego.
Kampanii naprawczej w Polsce podlega 166 samochodów.
FIAT SCUDO: BRAK SYGNALIZACJI NADCIŚNIENIA ROZTWORU MOCZNIKA
Samochody marki Fiat Scudo mogą być wyposażone w oprogramowanie z nieprawidłową kalibracją diagnostyki pompy wodnego roztworu mocznika. Powoduje to brak sygnalizacji w przypadku jego nadciśnienia, co jest niezgodne z przepisami dotyczącymi emisji.
Kampanii naprawczej w Polsce podlega 437 samochodów.
HONDA CIVIC HYBRID: NIEPRAWIDŁOWE PRZEŁĄCZANIE TRYBU JAZDY
W samochodach marki Honda Civic Hybrid, wyprodukowanych od października 2021 do marca 2023 w Japonii, z powodu błędu oprogramowania sterownika występuje nieprawidłowe odczytywanie sygnałów silnika podczas przełączania trybu jazdy ze spalinowego na elektryczny, co prowadzi do niezgodności z przepisami.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są łącznie 384 pojazdy.
NISSAN LEAF: „SAMODZIELNY” TEMPOMAT
W samochodach marki Nissan Leaf (ZE1) wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii od 17 grudnia 2017 do 30 maja 2023 po wyłączeniu funkcji tempomatu istnieje możliwość niezamierzonego przyspieszenia. Uruchomienie hamulców spowoduje zmniejszenie prędkości pojazdu.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 2 067 pojazdów.
NISSAN NAVARA: WADLIWE OPROGRAMOWANIE DOZOWNIKA PŁYNU AdBlue
W samochodach marki Nissan Navara 2.3 dCi, wyprodukowanych w Hiszpanii od 18 maja 2016 do 10 maja 2019 maksymalna docelowa wydajność dozowania płynu AdBlue (roztwór mocznika i wody neutralizujący zanieczyszczenia emitowane przez silniki wysokoprężne) jest niezgodna z zadanymi parametrami fabrycznymi.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 1.012 pojazdów.
PORSCHE PANAMERA: NIESPRAWNA KLIMATYZACJA
W samochodach marki Porsche Panamera (97A, 97B, 97C), wyprodukowanych w Niemczech, do sterownika dodatkowej pompy układu klimatyzacji może dostać się wilgoć, powodując nieprawidłowe działanie układu regulacji temperatury w kabinie pasażerskiej oraz działanie funkcji ogrzewania z użyciem ciepła resztkowego silnika.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 788 pojazdów.
LAND ROVER RANGE ROVER i RANGE ROVER SPORT: ŚLEPE REFLEKTORY
W samochodach marki Land Rover, modele: Range Rover i Range Rover Sport, rocznik 2023, wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, może dojść do awarii jednego lub obu reflektorów po uruchomieniu lub wyłączeniu pojazdu bez przywrócenia ich działania w kolejnych cyklach zapłonu. W takim przypadku zestaw wskaźników tablicy rozdzielczej wyświetli komunikat ostrzegawczy „Wykryto usterkę reflektora”. Awaria zespołu reflektora spowoduje utratę funkcji reflektora (świateł mijania, drogowych, pozycyjnych, dziennych i kierunkowskazów), co zwiększa ryzyko wypadku.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 98 pojazdów.
YAMAHA TENERE 700: NIESPRAWNE KIERUNKOWSKAZY
W motocyklach marki Yamaha XTZ690D Tenere 700 wyprodukowanych we Francji, może dojść do uszkodzenia przełącznika kierunkowskazów, spowodowanego opaską zaciskową na wiązce przewodów kierownicy.
Kampanią naprawczą w Polsce objętych jest 36 motocykli.
KIA SPORTAGE i NIRO: ZANIK WSKAŹNIKÓW
W samochodach marki KIA, modele: Sportage roczniki 2022 i 2023, Sportage HEV roczniki 2022 i 2023 oraz Niro HEV rocznik 2023, oprogramowanie zestawu wskaźników pod wpływem zakłóceń elektrycznych spowodowanych niestabilnością napięcia podczas uruchamiania pojazdu może sprawić zablokowanie zestawu wskaźników (zestaw pozostaje czarny).
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 2 386 pojazdów.
KIA OPTIMA i KIA SORENTO
W samochodach marki KIA Optima i KIA Sorento, z lat modelowych 2011-2018 może dojść do wycieku paliwa i/lub oleju, co grozi pożarem.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 7 pojazdów.
SUZUKI ACROSS: ZWARCIA W PRZETWORNICY
W samochodach marki Suzuki Across, wyprodukowanych w Japonii, wewnętrzne elementy składowe modułu sterującego przetwornicy prądu stałego mogą powodować zwarcie skutkujące niewłaściwym przepływem prądu między akumulatorem kwasowym i akumulatorem HV, a w konsekwencji – doprowadzić do przegrzania przetwornicy i oraz pożaru.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 55 pojazdów.
BMW R 1250 GS, R 1250 ADVENTURE, R 1250 RT, R 1250 R, R 1250 RS: NIESZCZELNOŚĆ CZUJNIKA CIŚNIENIA PALIWA
W motocyklach marki BMW, modele: R 1250 GS, R 1250 GS ADVENTURE, R 1250 RT, R 1250 R i R 1250 RS, wyprodukowanych w Niemczech, może występować nieszczelność w obszarze czujnika ciśnienia paliwa, skutkująca jego wyciekiem.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 65 pojazdów.
Materiały źródłowe:
UOKiK
(01-09.08.2023)