MOTO-TECHNIKA
- WYSZUKANE, POLECANE
- DOMOBIL.PL
- GALERIE
- Bez kategorii
- PARKING NIESTRZEŻONY
- OD PIERWSZEGO WRAŻENIA
- NA GIEŁDACH
- POCZTA "MOTO"
- MOTOCYKLE
- BLASKI I CIENIE SAMOCHODÓW UŻYWANYCH
- MOTO-KRONIKA
- MOTO-KANTY
- SOKÓŁ GDAŃSK
- AKTUALNOŚCI
- PREMIERY
- PUBLICYSTYKA
- KOŚCIÓŁ
- FELIETONY, KOMENTARZE, POLEMIKI 1977 – 2023
- (D)EFEKTY
- SPORT, TURYSTYKA
- ŻYDOKOMUNA W REALIACH POLSKICH 1926 – 2023
- OTRZYMALIŚMY, WYSZUKALIŚMY
- OSTRZEGAMY, ODRADZAMY
- BEZ CENZURY
- KRONIKA
- OD PIERWSZEGO WRAŻENIA
- OGŁOSZENIA
- ZAPISKI PODSĄDNEGO
- MOTO-TECHNIKA
- SERWIS AUTORYZOWANY
- JEDNOŚLADY
- FOTO-PRZESTROGA
MOTOCYKLOWY UKŁAD STABILIZACJI MSC
Układ stabilizacji MSC znacznie poprawił bezpieczeństwo jazdy motocyklem. Pod koniec 2014 roku Bosch wprowadzi na rynek nowy wariant MSC base, bazujący na popularnej, niedrogiej i kompaktowej technologii ABS z dwoma oddzielnymi obwodami hamowania dla przedniego i tylnego koła. Nowy wariant uzupełnia ofertę układu MSC enhanced opartego na kompleksowym układzie hamulcowym, który produkowany jest seryjnie od końca 2013 roku.
O Autorze
TECHNOLOGIE PRODUKCJI FELG
Kierowca, który chce się wyróżnić, stawia na felgi wyjątkowe – nie tylko jeśli chodzi o design czy kolor, ale również technologię ich produkcji. Producenci proponują niezwykłe rozwiązania, które poprawiają jakość jazdy i osiągi auta. Jak wyjątkową drogę potrafi przejść felga, nim trafi na piastę?
O Autorze
NAPRAWA FELG ALUMINIOWYCH
Jeszcze kilkanaście lat temu aluminiowe obręcze kół uchodziły jeśli nie za zbytek, to przynajmniej za element wyposażenia przynależny tylko samochodom luksusowym. Dzisiaj tym „luksusem” pochwalić się mogą posiadacze aut klasy średniej, a dla wielu kierowców standardem stały się nawet drugie komplety alu-felg do opon zimowych.
O Autorze
SYSTEM DELPHI Multec® DLA TECHNOLOGII BlueMotion
Po ponad rocznej współpracy z Volkswagenem, firma Delphi dostarcza swój system Multec® Diesel Common Rail do nowego 1.2-litrowego, 3-cylindrowego Volkswagena Polo BlueMotion, wybranego niedawno „Europejskim Samochodem Roku”.
O Autorze
VOLKSWAGEN: BlueMotion I CO DALEJ?
Trzy nowe, superoszczędne Volkswageny Polo, Golf i Passat łączy etykieta BlueMotion. Kryje się pod nią dużo więcej, niż tylko oznaczenie modelu. BlueMotion stało się jednym z najbardziej znanych synonimów motoryzacji proekologicznej. Początkiem tej historii było Polo BlueMotion z 2006 roku, które jako pierwszy pięcioosobowy samochód na świecie spalało mniej niż cztery litry paliwa. Od tego czasu powstał kompletny program BlueMotion. Obecnie Volkswagen połączył wszystkie modele i technologie BlueMotion pod marką BlueMotion Technologies.
O Autorze
PRZEKŁADNIA DWUSPRZĘGŁOWA W MOTOCYKLACH HONDY
Honda opracowała pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów do motocykli, umożliwiającą pracę w trybie całkowicie automatycznym, ale także mogącą pracować jak konwencjonalna przekładnia manualna.
O Autorze
NISSAN STAWIA NA AKMULATORY LITOWO-JONOWE
„Innym problemem były same akumulatory. Thorne zdecydował się na nowe akumulatory litowo-jonowe Nissana, których zaletą była wyjątkowo wysoka wydajność w stosunku do masy.”
Powyższy cytat mógłby pochodzić z wypowiedzi urzędnika państwowego dotyczącej przyszłej floty pojazdów z zerową emisją. Tymczasem jest to fragment powieści Michaela Crichtona z 1990 roku, na podstawie której nakręcono kinowy przebój „Park jurajski”.
Prawie 20 lat później Nissan wciąż jest branżowym liderem w dziedzinie rozwoju akumulatorów litowo-jonowych. Okazuje się jednak, że historia prac Nissana nad pojazdami elektrycznymi zaczęła się dużo wcześniej. Wprawdzie nie w jurze, ale w 1947 roku. Był to wyjątkowy okres dla branży motoryzacyjnej i rozwoju pojazdów elektrycznych. Z uwagi na występujące po II wojnie światowej niedobory energii rząd japoński zachęcał przedsiębiorców do produkowania pojazdów elektrycznych jako środka transportu w czasach kryzysu.
O Autorze
PODWÓJNE WTRYSKIWACZE NISSANA DLA MAŁYCH SILNIKÓW
Nissan Motor Co., Ltd. poinformowała o opracowaniu systemu podwójnych wtryskiwaczy, zaprojektowanego pod kątem obniżenia zużycia paliwa w silnikach benzynowych małej pojemności. W nowym systemie zasilania paliwem – pierwszym tego rodzaju na świecie w samochodach produkowanych masowo – zastosowano osobne wtryskiwacze dla poszczególnych kanałów dolotowych, a nie cylindrów, co przyspiesza rozpylanie paliwa, zmniejsza ilość nie spalonej mieszanki oraz przyczynia się do obniżenia emisji węglowodorów. Nissan wprowadzi nowy system w samochodach produkowanych seryjnie na początku roku obrachunkowego 2011.
O Autorze
SAMOCHODOWY RADAR POWSZECHNEGO STOSOWANIA
Koncern Delphi opracował nowy, wielofunkcyjny, elektronicznie skanujący radar (ESR). Dzięki wykorzystaniu pozbawionej ruchomych części i sprawdzonej technologii monolitycznej, radar ESR zapewnia najlepsze w swojej klasie osiągi, miniaturyzację i niezawodność – a wszystko to za cenę, która sprawi, że oparte na technologiach radarowych systemy, zapewniające wygodę i bezpieczeństwo, staną się dostępne dla szerokiej rzeszy użytkowników samochodów.