JESZCZE ŻYWIĄ…
Tej uroczystości ani przez moment nie traktowałem w kategoriach tzw. eventu. Zbyt poważnie traktuję trud polskich rolników – także jako potomek wielopokoleniowej rodziny chłopskiej z zachodniej Lubelszczyzny – aby gonić z Gdańska do Warszawy tylko dla dziennikarskiego odnotowania kolejnej imprezy.
Honorowymi gospodarzami kolejnej, już 26 Gali AgroLiga, przeprowadzonej w poniedziałek, 10 czerwca 2019 roku byli prezydent RP, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tak wysoka ranga uroczystości sprawiła, że w belwederskiej rezydencji zaroiło się od znaczących przedstawicieli parlamentu, rządu, centralnych instytucji rolniczych, samorządów wojewódzkich oraz firm i organizacji działających na rzecz rolnictwa.
Najważniejszymi gośćmi pozostali jednak najlepsi polscy rolnicy, hodowcy i przetwórcy, dla których – co trzeba podkreślić – możliwość zobaczenia z bliska, a nawet uściśnięcia dłoni prezydenta RP, była dodatkowym, jakże mocnym „załącznikiem” do otrzymanych odznaczeń państwowych i trofeów konkursu AgroLiga 2018. Zwłaszcza, że po części oficjalnej rozpoczęły się – w ogrodzie na tyłach Belwederu – spotkania i rozmowy kuluarowe połączone z degustacją tego, co wytwarza polska wieś oraz okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z parą prezydencką.
Z premedytacją nie poprzestaję tylko na wymienieniu osób wyróżnionych podczas tegorocznej Gali AgroLigi lecz rozszerzam tę listę o dodatkowe charakterystyki ukazujące, gdzie i w jakiej specjalizacji rolno-przetwórczej odnoszą sukcesy. Jestem przekonany, że wielu czytelników „MOTO” z zaskoczeniem dowie się o działających niemal w ich bezpośrednim sąsiedztwie rolnikach i przetwórcach, godnych nie tylko nagród ale także… odwiedzenia w charakterze klienta, który ma dość konsumpcyjnego chłamu oferowanego w zagranicznych hipermarketach, w dodatku – często z kłamliwą informacją o jego polskim pochodzeniu.
„Żywią i Bronią” (w oryginale „Żywią y Bronią”) – taka dewiza widniała na sztandarze kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Podkreślała społeczną rolę polskich chłopów, którzy w czasie pokoju dzięki znojnej pracy na polach dostarczali społeczeństwu żywność niezbędną do przetrwania, natomiast w czasie wojny bronili je przed zewnętrznym wrogiem.
Dzisiaj, polscy rolnicy, owszem, jeszcze żywią lecz zamiast bronić sami wymagają obrony, zarówno przed zagraniczną – potężnie dotowaną – konkurencją, jak i wewnętrznym systemem organizacyjno-prawnym stworzonym przez państwo, wyraźnie mało zainteresowane wspieraniem niewielkich wprawdzie lecz samodzielnych i gwarantujących najwyższą jakość produkcji rolnej, gospodarstw rodzinnych.
Stąd ogromne znaczenie takich inicjatyw jak Gala AgroLigi, która nie tylko oddaje honory i satysfakcję najlepszym przedstawicielom branży rolno-spożywczej, ale także promuje i informuje resztę społeczeństwa o wysokim, często światowym poziomie tego sektora polskiej gospodarki. Co istotne, hasło „Dobre, bo polskie” można w tym wypadku sprawdzić także organoleptycznie, czyli najbardziej wiarygodnie. Z takiej też okazji skorzystała para prezydencka i jej goście podczas czerwcowej uroczystości w Belwederze. Miejmy nadzieję, że przyjemne odczucia podniebienia podczas konsumowania setek wyrobów przygotowanych przez laureatów tegorocznej gali znajdą pozytywne przełożenie podczas dyskusji na temat strategii państwa wobec sektora rolno-spożywczego.
Skoro jest cenna inicjatywa, nie sposób zbyć milczeniem jej autorów i realizatorów. Przychodzi to tym łatwiej, że w zasadzie auto i realizator jest tylko jeden. To Leon Wawreniuk – dziennikarz, wydawca i wiceprezydent AgroBiznesKlubu. Dzięki jego aktywności i determinacji w dążeniu do założonych celów, Gala AgroLigi doczekała się już 26 edycji. Syn chłopskiej rodziny z Podlasia nie tylko nigdy nie odcinał się od swoich korzeni ale także postanowił całym swoim dorosłym życiem służyć polskiej wsi.
Miał też ku temu niebagatelne atuty; od dyplomu inżyniera melioracji po Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, poprzez doświadczenie wyniesione z kilkunastoletniej pracy dziennikarskiej i redakcyjnej w tygodniku „Nowa Wieś” (300 tys. nakładu wyprzedawanego do zera!), aż po udany pomysł założenia i wydawania miesięcznika „AgroBazar”, który stał się swego rodzaju rakietą nośną dla kolejnych inicjatyw, włącznie z Galą AgroLigi. Leonowi Wawreniukowi nie wypada życzyć niczego innego, jak realizacji żeglarskiej komendy „Tak trzymać!”.
Tekst i zdjęcia:
Henryk Jezierski
(19.06.2019)
Odznaczeni przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę:
Złoty Krzyż Zasługi:
Monika Siecińska-Jaworowska
Srebrny Krzyż Zasługi:
Kazimierz Kujawa
Wojciech Pysiak
AgroLiga 2018, kategoria ROLNICY
MISTRZOWIE KRAJOWI:
Antoni Kuśmierczak, Anna Kuśmierczak-Kuceł i Ireneusz Kuśmierczak – Bełżec, Lubelskie.
Na blisko 125 hektarach prowadzą nowoczesne gospodarstwo rybackie „Bełżec” specjalizujące się w hodowli: karpi, amurów, linów, szczupaków, sumów, sandaczy, okoni, karasi i tołpyg. W gospodarstwie do dyspozycji wędkarzy wydzielonych jest 5 stawów o powierzchni 10 ha z licznymi stanowiskami.
PIERWSI WICEMISTRZOWIE KRAJOWI:
– Alina i Wojciech Klimkiewicz – Wtelno, Kujawsko-Pomorskie
Prowadzą 195-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawiane są rośliny sadownicze, warzywa i zboża. Obecnie powierzchnia uprawy jabłoni wynosi 145 ha, grusz 20 ha, śliw 1,2 ha oraz wiśni 2,8 ha.
– Zygmunt Mikołajczyk – Lisewo, Mazowieckie
Prowadzi 121-hektarowe wielokierunkowe gospodarstwo
rolne nastawione na produkcję roślinną.
Dominującym kierunkiem jest uprawa mięty pieprzowej, zaś pozostałe uprawy to
truskawki, zboża i rośliny strączkowe. Gospodarstwo pracuje w oparciu o
wdrożony system HACCP oraz zasady Dobrej Praktyki Rolniczej, zgodnej z
wymaganiami standardu SAN.
WICEMISTRZOWIE KRAJOWI:
– Ewelina i Jan Cisakowscy – Gołaszyn, Lubuskie
Prowadzą 164-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w towarowej produkcji rzepaku zimowego, pszenicy ozimej oraz buraków cukrowych. W płodozmianie znajdują się również rośliny wysokobiałkowe, m.in. soja. Gospodarstwo jest kompleksowo zmechanizowane, zarówno w zakresie upraw polowych, jak i w przechowalnictwie w nowoczesnych halach magazynowych.
– Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy – Wdowin, Łódzkie
Prowadzą blisko 90-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. Stado podstawowe liczy 400 sztuk loch. Zmodernizowane budynki inwentarskie pozwalają na roczną produkcję ok. 3500 sztuk tuczników oraz 8500 prosiąt na sprzedaż.
– Bożena i Wiesław Hajda – Głębinowo, Opolskie
Prowadzą 7-hektarową plantację borówki amerykańskiej odmian Berkeley i Bluecrop, w której stosowane jest nawadnianie kropelkowe. Produkcja towarowa w 2017 r. wyniosła 75 ton, zaś sprzedaż odbywa się w krajowych centrach handlowych i jest eksportowana do Włoch. Gospodarstwo wyposażone jest w kompleks magazynowo-chłodniczy z nowoczesną sortownią i przechowalnią owoców oraz systemem przechowywania sterowanym komputerowo i opartym na kontrolowanej atmosferze.
– Milena i Kamil Chodniccy – Kumelsk, Podlaskie
Prowadzą 85-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Stado podstawowe liczy blisko 130 sztuk krów mlecznych o średniorocznej wydajności 9200 litrów w laktacji. Gospodarstwo posiada innowacyjną wolnostanowiskową oborę wyposażoną ok. w 2 roboty udojowe DeLaval, robot do czyszczenia i automatyczny mikser do gnojowicy.
– Natalia i Łukasz Szmania – Kowalewo, Wielkopolskie
Prowadzą 80-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji żywca wieprzowego w cyklu zamkniętym (na stanie jest 120 macior, od których rocznie odchowuje się ok. 2700 szt. prosiąt). Produkcja roślinna, prowadzona w oparciu o nowoczesne technologie, to uprawa: zbóż, rzepaku ozimego i rzepaku.
LAUREACI
– Jolanta i Wojciech Skowrońscy – Sułów, Dolnośląskie
Państwo Skowrońscy prowadzą 5,5-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze, w którym 2 ha stanowią uprawy szklarniowe pomidorów koktajlowych, malinowych i kumato, pozostała część upraw to truskawki i maliny. Uprawiane przez nich rośliny są chronione biologicznie w szklarniach. Stosowane są także kurtyny energooszczędne w celu zmniejszenia emisji spalin z kotłów oraz instalacji odpylających. Produkty z gospodarstwa trafiają na rynek włoski i angielski. Na miejscu prowadzony jest sklepik owocowo-warzywny.
– Barbara Fryc – Nowa Wieś Szlachecka, Małopolskie
Pani Barbara Fryc prowadzi wraz z trzema synami, blisko 30-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w tuczu trzody chlewnej w cyklu otwartym (roczna produkcja to ok. 1000 tuczników). W gospodarstwie stosowane są zasady bioasekuracji i spełnia ono wymogi dobrostanu zwierząt. W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego gospodarstwo prowadzi sprzedaż swojskich wędlin.
– Mieczysława i Jan Tylka – Tokarnia, Podkarpackie
Państwo Tylka prrowadzą blisko 110-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Stado produkcyjne, w którym dominuje rasa Simental liczy 34 sztuki krów mlecznych o średniorocznej wydajności ok. 7 tys. litrów mleka oraz 45 sztuk bydła opasowego w różnych grupach wiekowych. Zaplecze techniczne gospodarstwa stanowią: nowoczesna obora zapewniająca dobrostan zwierząt z systemem udojowym nowej generacji, bukaciarnia i silosy na kiszonkę.
– Daniel Wieczorek – Jezierce, Pomorskie
Prowadzi 80-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w chowie szynszyli (na stanie gospodarstwa znajduje się ok. 2100 sztuk zwierząt, w tym 700 sztuk to stado podstawowe) i towarowej uprawie roślinnej – rzepaku, pszenżyta i jęczmienia. W ostatnich latach gospodarstwo zostało zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny park maszynowy.
– Barbara i Michał Nawarro – Jędrzejów, Świętokrzyskie
Państwo Nawarro prowadzą 226-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i rzepaku oraz świadczące usługi rolnicze, tj. zbiór kombajnowy zbóż. W zasobie gospodarstwa, w którym prowadzi się rachunkowość rolniczą w systemie FADN, znajdują się nowoczesne maszyny i urządzenia oparte na elektronicznych systemach wspomagania pracy.
– Krzysztof Pisarewicz – Sarnowo, Warmińsko-Mazurskie
Prowadzi 150-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w towarowej produkcji roślinnej zbóż, rzepaku, gryki i truskawek oraz sadowniczej, a także w wytwarzaniu i konfekcjonowaniu soków z własnych owoców. Gospodarstwo wyposażone jest w chłodnię z kontrolowaną atmosferą, sortownię i silosy zbożowe.
– Anna i Maciej Poroszewscy – Bogusławice, Śląskie
Państwo Poroszewscy prowadzą 105-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej rzepaku i innych zbóż. W gospodarstwie, odznaczającym się wysoką estetyką i osiągnięciami produkcyjnymi, odbywają się cenione przez rolników szkolenia praktyczne. W gospodarstwie tym były również wdrażane doświadczenia z odmianami kukurydzy firmy PIONIER.
– Joanna i Konrad Fujarscy – Kluczewo, Zachodniopomorskie
Państwo Fujarscy prowadzązłożone z blisko 300 rodzin pszczelich gospodarstwo pasieczne należące do Stowarzyszenia Producentów Miodu Drahimskiego i będące członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. W gospodarstwie odbywają się szkolenia z zakresu gospodarki pasiecznej i są organizowane imprezy okolicznościowe.
AgroLiga 2018, kategoria FIRMY
MISTRZOWIE KRAJOWI:
– ROLTOMA Monika i Tomasz Stypułkowscy – Sokoły, Podlaskie
Firma założona w 2006 roku, zatrudniająca 20 pracowników, zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem w maszyny rolnicze, ich serwisowaniem i sprzedażą części zamiennych. W jej ofercie nowością jest prowadzenie serwisu i sprzedaży opon rolniczych do samochodów osobowych i ciężarowych oraz obsługa klimatyzacji. Roltoma jest dystrybutorem wyrobów takich firm, jak Daf-Agro, Amazone, Inter-Tech czy Lemtech.
PIERWSI WICEMISTRZOWIE KRAJOWI:
– Zakład Projektowania i Usług Komunalnych „PORAJ” Wawrzyniec Zieliński – Wawrów, Lubuskie
Założona w 1988 roku firma zajmuje się kompleksową działalnością ogrodniczą, w tym m.in. produkcją kwiatów, roślin ozdobnych i ziół, leczeniem i pielęgnacją drzew, zakładaniem terenów zieleni, w tym roślin ozdobnych oraz badaniem i oceną stanu zdrowia drzew za pomocą rezystografu IML400. „PORAJ” posiada także karczmę „Farma Wawrzyńca”, mini ZOO oraz plac zabaw dla dzieci z Ogrodem Doświadczeń i Zmysłów.
– Browar KORMORAN– Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
Założony przed 26 laty browar jest inicjatywą prywatną realizowaną dzięki wiedzy i pasji jej wspólników. W jego ofercie są piwa w ponad 30 różnych stylach, wytwarzane w oparciu o tradycyjną technologię piwowarską i lokalne surowce pochodzenia rolniczego, zawierające jedynie naturalne dodatki. Piwa warzone w Browarze Kormoran były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane.
WICEMISTRZOWIE KRAJOWI:
– Przetwórnia Warzyw „Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy” Michał Sznajder Karnice, Dolnośląskie
Przetwórnia z Karnic jest firmą rodzinną specjalizującą się w kiszeniu ogórków i kapusty w oparciu o tradycyjne receptury, bez wykorzystywania chemicznych dodatków – konserwantów, przyspieszaczy czy wybielaczy. Firma dysponuje własną siecią sprzedaży na terenie woj. dolnośląskiego i stoiskiem na rynku hurtowym TargPiast we Wrocławiu oraz prowadzi sklep internetowy.
– Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Kończalscy Balbina i Jerzy – Starorypin Rządowy, Kujawsko-Pomorskie
Firma Państwa Kończalskich prowadzi na wysokim poziomie działalność hotelarsko-gastronomiczną („Hotel pod Modrzewiami”, „Restauracja Modrzewiowa”) oraz gospodarstwo sadownicze, z którego owoce są przetwarzane na ekologiczne soki i napoje. Firma blisko współpracuje z jednostkami samorządowymi i przedsiębiorstwami przy organizacji szkoleń dla pracowników i klientów oraz organizuje corocznie bal charytatywny dla osób niepełnosprawnych. Od 19 lat zaprasza także na Bal Rolnika.
– Firma KLIMEKO – Dionizów, Łódzkie
Firma zajmuje się przetwórstwem mleka w oparciu o tradycyjne i ręczne metody wytwarzania ekologicznych wyrobów mleczarskich, dla których bazę stanowią mleko i śmietana zaszczepione najlepszymi kulturami baterii mleczarskich. W jej ofercie są m.in.: jogurty naturalne, sery twarogowe i masło, a także – śmietany, oryginalne serki smakowe, kefir, mleko zsiadłe oraz maślanka.
– Masarnia OSIP – Wierzawice, Podkarpackie
Typowa firma rodzinna zajmująca się wytwarzaniem wyrobów regionalnych i tradycyjnych w oparciu o stare, rodzinne receptury i wysokiej jakości rodzimy surowiec. Jej specjalnością są klasyczne wędzone wyroby o niepowtarzalnym smaku: szynki, schaby, kiełbasy wiejskie, balerony, kabanosy, polędwiczki, boczki, pieczenie rzymskie, pasztety i salcesony. W skali roku zakład produkuje i sprzedaje ok. 300 ton gotowych wyrobów. Dystrybucja w dużym stopniu oparta jest o dwa firmowe sklepy oraz 3 autosklepy.
– Centrum Ogrodnicze Toskana Danuta Bednarczyk – Końskie, Świętokrzyskie
Firma od 2013 roku zajmuje się produkcją oraz sprzedażą hurtową i detaliczną materiału szkółkarskiego m.in. roślin liściastych i iglastych, roślin żywopłotowych i balkonowych i drzew alejowych, a także aranżacją i pielęgnacją ogrodów.
LAUREACI
– „Geomax” Misztal-Stateczny – Opole Lub., Lubelskie
Firma specjalizuje się od początku lat 50. ubiegłego wieku w produkcji krówek według dawnej receptury, na bazie najwyższej jakości mleka, śmietany, cukru i syropu glukozowego. W jej ofercieznajdują sięwyroby śmietankowe, kakaowe, miętowe, z ziarnem sezamowym, z wiórkami kokosowymi oraz z rodzynkami. Są one dostępne w formie krówek krojonych i zawijanych ręcznie, krówek krojonych i zawijanych mechanicznie, batoników „Mega – Krówka” oraz masy do wafli.
– Zakład Masarski Dariusz Kmak – Kamionka Wielka, Małopolskie
Firma rodzinna założona w 1998 roku wytwarza swojskie wyroby wędliniarskie z wyselekcjonowanego mięsa i starannie dobranych przypraw, Jej wyjątkowo smaczne wyroby produkowane w oparciu o rodzinne receptury i najnowsze technologie dostępne są w sieci własnych sklepów na terenie Małopolski.
– Fresh Champ – Chotycze, Mazowieckie
Przedsiębiorstwo założone w 2010 roku i zatrudniające blisko 30 osób, zajmuje się skupem, eksportem, importem oraz przechowywaniem owoców i warzyw, a także transportem zwierząt.Znaczący udział w obrotach stanowi pieczarka skupowana od polskich producentów i eksportowana na rynki wschodnie i do Szwecji (w 2017 roku eksport wyniósł ponad 3800 ton).
– „Piekarnia Grabowski” Edyta Grabowska – Otmice, Opolskie
Jest firma rodzinną zatrudniającą ok. 70 osób i wytwarzającą szeroką gamę wyrobów piekarniczych (chleby – baltonowski, wiejski, kozacki, żyto łamany, graham, orkiszowy oraz przekąski) i ciastkarsko-cukierniczych (m.in. kołacze, ciastka drobne kruche, ciastka sztukowe i deserowe, babki i torty). Firma dysponuje siecią własnych sklepów oraz prowadzi handel obwoźny. Od 2013 roku ma prawo do używania na swoich produktach piekarsko-cukierniczych logotypu Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.
– „TOŁŁOCZKO” Tomasz Tołoczko – Kruszyna, Pomorskie
Firma od 26 lat zajmuje się przetwórstwem mięsno-wędliniarskim, do którego pozyskuje surowiec od lokalnych hodowców zwierząt. Od 2016 roku w firmie funkcjonuje MOL – Zakład Przetwórstwa Mięsa – Wędliniarstwo Naturalne, w którym używa się mięsa bez uzupełniaczy i dodatków chemicznych, zaś do wędzenia stosuje się drewno bukowe, olchowe i z drzew owocowych. Firma posiada własną sieć sklepów firmowych.
– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe MAJMEX – Częstochowa, Śląskie
Firma założona w 1992 roku jest jednym z głównych dystrybutorów sznurka rolniczego w Polsce. W jej ofercie znajdują się także, pochodzące od uznanych krajowych i zagranicznych producentów, takie produkty, jak: siatka do belowania, folia do sianokiszonek, obuwie i ubrania robocze oraz worki raszlowe i zbożowe.
– PLEURO Gospodarstwo Rolne Jolanta i Piotr Gebler – Marcinów, Wielkopolskie
Zakład specjalizuje się w produkcji podłoża do uprawy grzyba boczniaka według autorskiej technologii, opartej na metodzie pasteryzacji i pakowaniu podłoża. Zajmuje się także towarową produkcją zbóż i łubinu żółtego oraz produkcją łąkową (łącznie na 51 ha). Gospodarstwo jest członkiem wspierającym Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.