PRZEWODNIK KATOLIKA: TRADYCYJNY RÓŻANIEC ŚWIĘTY
OD WYDAWCY:
Kiedy na początku 2024 roku, informowaliśmy naszych Czytelników o chwalebnej inicjatywie kilku anonimowych osób, zachęcających Polaków do Czuwania Różańcowego pod Kapliczką Objawień w Gietrzwałdzie (patrz: KRÓLOWA POLSKI CZEKA NA WIERNYCH), nie spodziewaliśmy się, że istotny problem stanowić będzie sama zawartość Różańca Świętego, często jakże daleka od Świętej Tradycji oraz oczekiwań Matki Bożej, wyrażonych w objawieniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Najpoważniejszy dysonans we współczesnych wersjach Różańca to tzw. Tajemnica Światła dorzucona do trzech dotychczasowych (Radosnej, Bolesnej i Chwalebnej) przez posoborowych modernistów w 2002 roku. Czujemy się zatem w obowiązku przedstawić Modlitwę Różańcową w jej jedynie prawdziwym brzmieniu, czyli bez „ulepszeń” z jakkolwiek nie płynęłyby one strony. Zachęcamy do uważnej lektury i naśladownictwa.
1. Różaniec – cały lub jego część – rozpoczynamy Znakiem Krzyża Świętego (✝ W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen), który kreślimy na sobie oraz poniższą modlitwą:
Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i ogień Twojej miłości racz w nich zapalić.
O, Panie Jezu Chryste, Zbawicielu mój, ofiaruję Ci ten Różaniec ku większej chwale Twojej, ku czci Najświętszej Matki Twojej i ku zbawieniu duszy mojej. Pragnę dostąpić wszystkich odpustów, jakie do tej modlitwy są przywiązane.
2. Z krzyżykiem w ręku odmawiamy Wierzę w Boga
Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Po łacinie:
Credi in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem caeli et terrae. Et in Iesum Christum, Filium eius unicum, Dominum nostrum, qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Maria Virgine, passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus et sepultus, descendit ad infernos, tertia die resurrexit a mortuis, ascendit ad caelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis, inde venturus est iudicare vivos et mortuos. Credo in Spiritum Sanctum, sanctam Eccleasiam catholicam, sanctorum communionem, remissionem peccatorum, carnis resurrectionem et vitam aeternam. Amen.
3. Trzymając pierwsze ziarenko odmawiamy Ojcze nasz:
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.
Po łacinie:
Pater noster, qui es in caelis: sanctificetur nomen tuum, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie. Et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen.
4. Przesuwając w palcach kolejne 3 ziarenka odmawiamy przy każdym Zdrowaś Maryjo:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Po łacinie:
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum. Benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.
5. Na wolnej przestrzeni przed kolejnym ziarenkiem odmawiamy :
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Po łacinie:
Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sanco. Sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in saecula saeculorum. Amen.
To były modlitwy wstępne, które poprzedzają odmówienia całego lub części różańca. Następnie przechodzimy do rozważania tajemnic różańcowych.
Dla każdej z tajemnic różańca odmawiamy:
1. Na ziarenku rozpoczynającym tajemnicę zapowiadamy daną tajemnicę a następnie odmawiamy Ojcze nasz.
2. Na każdym z kolejnych 10 ziarenek odmawiamy Zdrowaś Maryjo.
3. Na koniec każdej tajemnicy, przed ziarenkiem rozpoczynającym kolejną tajemnicę, odmawiamy O mój Jezu oraz – dla chętnych – O Maryjo:
O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
Po łacinie:
Domine Jesu, dimitte nobis debita nostra, salva nos ab igne inferiori, perduc in caelum omnes animas, praesertim eas, quae misericordiae tuae maxime indigent.
O Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za masonami i poleconymi Tobie.
Po łacinie:
O Maria, sine labe originali concepta, ora pro nobis, qui ad Te recurrimus et pro omnibus qui ad Te non recurrunt et praesertim pro massonibus et commendatis Tibi.
I tak przy każdej tajemnicy różańcowej odmawiamy: Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, O mój Jezu oraz – dla chętnych – O Maryjo. Odmawiając te modlitwy rozmyślamy jednocześnie o treści danej tajemnicy.
Na zakończenie różańca odmawiamy:
1. Po zakończeniu rozważania 5 tajemnic różańcowych każdej części różańca odmawiamy Pod Twoją obronę:
Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.
Po łacinie:
Sub tuum praesidium confugimus, sancta Dei Genetrix, nostras deprecationes ne despicias in necessitatibus nostris, sed a periculis cunctis libera nos semper, Virgo gloriosa et benedicta. Domina nostra, Mediatrix nostra, Advocata nostra, Consolatrix nostra. Tuo Filio nos reconcilia, tuo Filio nos commenda, tuoFilio nos repraesenta.
2. Modlitwę kończymy Znakiem Krzyża Świętego:
✝ W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Po łacinie:
✝ In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen.
Po skończonym Różańcu zalecana jest – zwłaszcza w październiku – poniższa modlitwa do św. Józefa:
Do Ciebie, błogosławiony Józefie, w potrzebach naszych uciekamy się, a zaniósłszy błagania nasze do Przenajświętszej Oblubienicy Twojej, o Jej pomoc i o Twoja opiekę z ufnością prosimy.
Przez Tę miłość, która Cię z Niepokalaną Panną, Boga Rodzicielką złączyła, i przez to ojcowskie przywiązanie, z którym Dzieciątko Jezus do łona tuliłeś, pokornie Cię błagamy, ażebyś na spuściznę nabytą Krwią Jezusa Chrystusa wejrzał łaskawie.
Czuwaj o Stróżu opatrznościowy Bożej Rodziny, nad wybranem potomstwem Jezusa Chrystusa; oddal od nas, najdroższy Opiekunie, wielki jad błędu i zepsucia; przybądź nam z Nieba miłościw, Wybawco nasz najpotężniejszy, w tej z mocami ciemności walce; a jak niegdyś Dzieciątko Jezus od największego niebezpieczeństwa, grożącego Jego życiu wyratowałeś, tak teraz Święty Kościół Boży od zasadzek nieprzyjaciół i od wszelkich przeciwności zachowaj i każdego z nas ciągłą osłaniaj opieką; abyśmy za Twoim przykładem i pomocą Twoją wsparci, żyć świątobliwie, pobożnie umrzeć i wiecznej w Niebie szczęśliwości dostąpić mogli. Amen.
(Odpusty: 1. 7 lat i 7 kwadryg (tj. 28 dni – przyp. Redakcji) za codzienne publiczne odmówienie Różańca w październiku. 2. 300 dni po odmówieniu Różańca raz na dzień w innym czasie).
TAJEMNICE RADOSNE (w poniedziałki i czwartki), za nawrócenie grzeszników:
1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.
Anioł zwiastuje Maryi, że Ją Bóg obrał za Matkę Zbawiciela, Święta Dziewica korzy się i zezwala, a Syn Boży staje się człowiekiem w Jej przeczystym Łonie.
Owoc Tajemnicy: Pokora. Unikać Pychy.
2. Nawiedzenie świętej Elżbiety.
Po Zwiastowaniu Maryja nawiedza św. Elżbietę, matkę św. Jana Chrzciciela, aby jej ofiarować swoje usługi. To nawiedzenie staje się źródłem łask dla św. Jana i dla jego matki.
Owoc Tajemnicy: Uczynność i miłosierdzie chrześcijańskie. Wystrzegać się samolubstwa, gniewu i nienawiści. 3. Narodzenie Jezusa.
Pan Jezus rodzi się w Betlejem, w stajence, w wielkim ubóstwie, staje się ubogim z miłości ku nam.
Owoc Tajemnicy: Ubóstwo w duchu. Unikać zbytku i chciwości.
4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni.
Czternastego dnia po narodzeniu Chrystusa, Maryja niesie Go do świątyni i ofiaruje Bogu; sama przy tem wypełnia prawo Oczyszczenia, chociaż ono Jej nie obowiązywało.
Owoc Tajemnicy: Posłuszeństwo. Wystrzegać się uporu i sprzeczek.
5. Odnalezienie Jezusa w świątyni.
Pan Jezus, mając lat dwanaście, idzie do świątyni, i tu pozostaje między uczonymi. Po trzech dniach tęskliwego szukania odnajdują Go Maryja Panna z Józefem.
Owoc Tajemnicy: Pokuta i poprawa. Wystrzegać się utraty Pana Jezusa przez ciężkie grzechy.
TAJEMNICE BOLESNE (we wtorki i piątki), za cierpiących i konających:
1. Modlitwa Jezusa w Ogrójcu.
Po Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus idzie do Ogrójca, gdzie ma być pojmany; modli się i Krwawym Potem oblewa, powtarzając: „Ojcze, nie moja ale Twoja niech się stanie wola”.
Owoc Tajemnicy: Zgadzanie się z wolą Bożą. Wyrzekać się narzekania na swój los.
2. Biczowanie Jezusa.
Piłat skazuje Pana Jezusa na ubiczowanie. Okrutni kaci bija bez litości i wkrótce całe Najświętsze Ciało staje się jedną okropną raną.
Owoc Tajemnicy: Cierpliwość. Unikać zemsty i złośliwości.
3. Cierniem ukoronowanie Jezusa.
Zaraz po okrutnem biczowaniu Jezusa, żołnierze wkładają Nań cierniową koronę i bijąc po niej kijami, ranią straszliwie Przenajświętszą Głowę.
Owoc Tajemnicy: Umartwienie. Unikać ziemskich próżności i rozkoszy.
4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię.
Jezus skazany na Śmierć, dźwiga na Kalwarię Krzyż, na którym ma umrzeć i pod jego ciężarem trzykrotnie upada.
Owoc Tajemnicy: Wytrwałe znoszenie cierpień. Wystrzegać się złorzeczenia i szemrania na krzyże w życiu.
5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa.
Na koniec po wielu męczarniach i zelżywościach przybito Jezusa do Krzyża, na którym umiera, ofiarując Swoje Zasługi i Swoją Krew na zbawienie wszystkich ludzi.
Owoc Tajemnicy: Umiłowanie Krzyża Chrystusowego. Wystrzegać się zbytków w życiu.
TAJEMNICE CHWALEBNE: (w środy, soboty i niedziele), za Dusze Czyśćcowe
1. Zmartwychwstanie Jezusa.
Trzeciego dnia po Śmierci Swojej Pan Jezus zmartwychwstaje w chwale i nieśmiertelności, i ukazuje się przyjaciołom Swoim.
Owoc Tajemnicy: Odrodzenie duchowe. Strzec się powrotu do grzechów.
2. Wniebowstąpienie Jezusa.
Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pan Jezus wstępuje do Nieba w obecności uczniów Swoich i zasiada na Prawicy Ojca.
Owoc Tajemnicy: Tęsknota do Nieba. Pogarda dla dóbr ziemskich.
3. Zesłanie Ducha Świętego.
W dzień Zielonych Świątek, Duch Święty zstępuje widomie w postaci ognistych języków na Maryję i na Apostołów, którzy się do tego przygotowali długą modlitwą.
Owoc Tajemnicy: Umiłowanie modlitwy. Wystrzegać się najmniejszego grzechu.
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa, Matka Najświętsza nie przestaje wzdychać do jedynego przedmiotu swojej miłości, i z tej miłości na koniec umiera. Ale jej przeczyste Ciało nie zaznało skażenia śmierci; Chóry Anielskie przeniosły Ją z Ciałem i Duszą do Nieba.
Owoc Tajemnicy: Szczęśliwa śmierć. Nie zaniedbywać nabożeństwa do Maryi.
5. Ukoronowanie NMP
Wyniesiona nad wszystkie stworzenia Maryja, ukochana Córa Ojca, Najmilsza Matka Syna, Niepokalana Oblubienica Ducha Świętego, ukoronowana jest wiekuistą chwałą jako Królowa Nieba i Ziemi.
Owoc Tajemnicy: Ufność w Maryi. We wszystkich potrzebach duszy i ciała uciekać się do Maryi.
UWAGA!
Przygotowaliśmy Różańcową „ściągawkę” w formie dwóch kartek formatu A4. Wystarczy je wydrukować, lekko skleić nie zadrukowanymi stronami, po czym zalaminować i złożyć wzdłuż krótszej krawędzi na trzy części. Efekt jak na zdjęciach poniżej – nie do uszkodzenia nawet w deszczową pogodę. Zainteresowanych prosimy o kierowanie zamówień pod adresem redakcja@polskawolna.pl. Materiały wyślemy tą samą, e-mailową drogą niezwłocznie i – oczywiście – bezpłatnie.